Kamu – Özel Sektör – Üniversite işbirliğinde devam eden “Harita Mühendisliği ve Kadastro Hizmetlerinin İhracı Projesi” ile ilgili, HARMİAD ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Arazi İşleri Bakanlığı arasında Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Uzun bir müzakere maratonu sonunda, 12/11/2020 Perşembe günü Kinşasa’da düzenlenen imza töreniyle, HARMİAD ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında Arazi Yönetimi Sayısal Kadastro Yapımı Projesi’ne yönelik Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

KDC Arazi İşleri Bakanlığı ile Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamak, ön fizibilite ve pilot bölge belirleme çalışmalarını yapmak üzere 10 – 17 Kasım 2020 tarihleri arasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunan Teknik ve İdari heyetten oluşan HARMİAD’ı, Yönetim kurulu Başkanı Hasan BULUT başkanlığında; Hüsnü KACAR, Memet DURAN, Sinan ALTINIŞIK, Ender SAĞBAŞ, Mustafa ÖZBAKIR, Kamu Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Argun AKDOĞAN ve Proje Sorumlusu Bilal SİDAL temsil etmişlerdir. Tören, başta Türk Büyükelçimiz ve Ticari Ataşemiz olmak üzere, Belçika Büyükelçisi, İsviçre Büyükelçisi, Avrupa Birliği temsilcisi, Birleşmiş Milletler temsilcisi, Banka temsilcileri ve KDC Cumhurbaşkanı Yrd., Başbakan Yrd., KDC’den 6 Bakan, Milletvekilleri ve KDC Üst düzey kamu bürokratlarının da hazır bulunduğu bir katılım ile gerçekleşmiştir.

Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti bayrakları altında, Arazi İşleri Bakanı Sayın Aimé Molendo SAKOMBI ve HARMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan BULUT tarafından imzalanmıştır.

Türk Büyükelçimiz ve Ticari Ataşemiz ülkemiz adına HARMİAD ailesini bu başarıdan dolayı kutlamışlardır.

Bu başarı, başta Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün katkıları ve destekleri ile gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, 2004’te ülkemizin sayısal kadastro yapımı işlerinin kısa sürede bitirilmesi için “Kamu – Özel Sektör işbirliği ve birlikte çalışabilirliği” modelini hayata geçirmiş ve bu konuda başarılı olmuştur.

Bu başarılarını ve tecrübelerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşarak işbirliklerini geliştirmek üzere;

  • Çevre Şehircilik Bakanımızın himayesi ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün organizasyonunda 2015 yılında İstanbul’da “Dünya Kadastro Zirvesi” gerçekleştirilmiştir.
  • Ülkemiz ev sahipliğinde, Harita Mühendisleri Odamızın organizasyonu ile 2018 yılında İstanbul’da Dünya Haritacılık Örgütü FIG toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  • Ticaret Bakanlığı,  “Harita Mühendisliği ve Kadastro Hizmetlerinin İhracı” projesine motivasyon kazandıran HİSER projesini başlatmıştır.

HİSER projesi çalışmalarına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve üniversitelerimiz bizzat katılarak destek vermişlerdir.

12/11/2020 günü KDC’nin başkenti Kinşasa’da imzalanan Mutabakat Zaptı anlaşması, ülkemizin “Kamu – Özel Sektör İşbirliği” ile gerçekleşmiştir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü özel sektörümüze yön vermiş, KDC Arazi İşleri Bakanı ve heyetleri ülkemize geldiklerinde ev sahipliği yaparak ülkemizin kadastro alanındaki yetkinliklerini bizzat göstermiş, projeye destek veren harita özel sektörünü motive etmiş ve ülkemize bu başarıyı getirmiştir.

Harita Mühendisliği ve Kadastro hizmetlerinin dost ülkelerle “Birleş – Keşfet – Geliştir” teması ile işbirliklerinin geliştirilmesinde;

Çevre ve Şehircilik Bakanı,

Ticaret Bakanı,

Dışişleri Bakanı,

Kinşasa Türk Büyükelçisi ve Türk Ticari Ataşesi

Ticaret Bakanlığı Serbest Bölge Genel Müdürü ve ilgili Daire Başkanları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve çalışanlarının destekleri büyüktür.

Bu imzalanan anlaşma ülkemize, harita sektörüne, iki ülke arasındaki başka işbirliklerinin gelişmesine ve iki ülkenin halkları arasındaki kardeşliğin gelişmesine katkı verecektir.

Benzer Başlıklar