HARMİAD ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasında Mutabakat Zaptı imzalandı

HARMİAD, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC)’de gerçekleştireceği Ön Fizibilite çalışması ile ilgili Mutabakat Zaptı’nı 12.11.2020 Perşembe günü KDC Arazi İşleri Bakanı Sn. Aimé Molendo Sakombi ile birlikte imzaladı.

HARMİAD ile KDC arasında uzun süredir devam eden müzakereler HARMİAD’ın 10 Kasım 2020’de KDC’nin başkenti Kinşasa’ya yaptığı ziyaretle hız kazanmıştı. Gerek idari gerek teknik görüşmelerin iki gün boyunca son hız devam ettiği Kinşasa’da, konferans salonunda gerçekleşen oturumlarda, KDC yetkilileri önemli konuşmalar yaptılar.

12 Kasım 2020 Perşembe gerçekleşen ve KDC basınının da yakından takip ettiği oturumlarda, KDC yetkililerinin konuşmalarından sonra HARMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan BULUT, sayısal kadastronun avantajlarına değindiği konuşmasını gerçekleştirdi. Bu konuşmanın ardından KDC Arazi İşleri Bakanı Sn. Aimé Molendo Sakombi bir konuşma yaparak oturumu tamamladı.

Tüm konuşmaların tamamlanmasıyla masaya oturan KDC Arazi İşleri Bakanı Sn. Aimé Molendo Sakombi ve HARMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan BULUT, 12 Kasım 2020’de Kinşasa’da Mutabakat Zaptı’nı karşılıklı olarak imzaladılar.

MUTABAKAT ZAPTI’NIN ARDINDAN NELER YAPILACAK?

12 Kasım 2020’de Kinşasa’da Mutabakat Zaptı’nın imzalanması ile birlikte Kongo Demokratik Cumhuriyeti kadastrosunun sayısallaştırılmasına ilişkin Pilot Proje’nin ön ayağı olan Ön Fizibilite çalışması gerçekleştirilecek. HARMİAD Teknik Heyeti Kinşasa’da bulundukları süre boyunca teknik çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’ye geri dönecek.

Benzer Başlıklar